Dzielę się pomysłem na weekendowy projekt, w nadziei że ktoś coś podpowie, albo wskaże mi gotowy produkt na rynku. Jest to coś z kategorii “fajnie by mieć”, więc mam nadzieję to kupić albo zrobić niedługo.

Ma to być czujnik zbliżeniowy wyłączający telewizor gdy ktoś podejdzie zbyt blisko. Część aktywną można łatwo załatwić jakimś CEC w Raspberry Pi, mając rzeczone RPi i kabel HDMI problem ogranicza się do prostego oskryptowania. Część ciekawa to owo wykrywanie, że ktoś jest za blisko.

Miałem już kiedyś czujnik ruchu, ale to raczej nie spełni oczekiwań - wykrywa ruch gdzieś w pokoju, zamiast obecność pół metra stąd. Chałupniczo mógłbym próbować świecić kilkoma diodami IR i odbierać odibicie, ale:
a) to chyba byłoby zbyt kierunkowe (mówimy o wykrywaniu obecności w odległości pół metra-metr od powierzchni która ma około metra szerokości)
b) rozwiązania chałupnicze w moim wykonaniu z reguły nie zadawalają mnie skutecznością.

Ergo, czujnik zbliżeniowy najlepiej kupić. Jest tego na rynku zatrzęsienie. Rozrzut cen, więc pewnie i jakości, czyni ten wybór nietrywialnym. Do całości zniechęca dość słaba organizacja sklepów, na przykład patrząc na tani układ z AVT o tym, że się nie nadaje, dowiadujemy się pod koniec dokumentacji (zero sugestii na stronie w sklepie).

Czy ktoś ma doświadczenie i może zasugerować jaki z grubsza typ czujnika będzie odpowiedni do tego zastosowania?

Komentarze

  • sprae (2016-01-31 06:12:53): Może któryś z czujników ultradźwiękowych? https://nettigo.pl/products/category/17 Mają różna charakterystykę kąta wykrywania. Można ją regulować różnymi nakładkami. Jeśli będzie zbyt szeroka to każdy przedmiot na podłodze lub firanka może być wykrywane. Te droższe mają kontroler, który podaje odległość w centymetrach (ascii) za pomocą portu szeregowego. W tych tańszych zwykle trzeba liczyć czas trwania impulsu. Na Linuksie w malinie może to być niedokładne. Nie próbowałem. Możesz też doczepić kamerę i za pomocą OpenCV, wykrywać twarze i obliczać odległość na podstawie rozstawu oczu.
  • Remigiusz ‘lRem’ Modrzejewski (2016-01-31 15:48:18): Heh, na ten sam HC- SR04 wpadłem już po napisaniu tego wpisu. W twoim linku czytam, że w testach wygląda dość dobrze. Dzięki, teraz wystarczy poszukać jak to tutaj najlepiej kupić :)