W zeszłym tygodniu, po niemal roku posiadania, popełniłem recenzję słuchawek Creative HN-900. Rozbiłem to na trzy części, napierw opisując dobre strony, a potem [niedociągnięcia owego sprzętu](http://blog.lrem.net/2012/12/12/creative- hn-900-the-bad/), na koniec zaś [skandaliczne zachowanie Creative w sprawie wymiany gwarancyjnej](http://blog.lrem.net/2012/12/13/creative-hn-900-the- ugly/). Dziś skrócę to szybko w ojczystym języku.

Creative HN-900

Opisuję tutaj chyba najtańsze słuchawki aktywnie tłumiące hałas produkowane przez firmę kojarzącą się z dźwiękiem. Kosztują one jedyne 100€. Mimo to na papierze są na pełnym wypasie. Dookoła-uszne (duże), wygodne, zwijane. Dzięki odłączanemu kablu powinny przetrwać dłużej niż odrobinę droższa konkurencja. Na owym kablu całkiem przyzwoity mikrofon i przycisk do zdalnego sterowania. Standardowa bateria AAA pozwala na ponad 40 godzin działania, zaś po jej wyczerpaniu można nadal słuchać muzyki (już bez tłumienia).

[![Measured frequency response, by Soundvision](http://www.soundandvisionmag.c om/files/imagecache/gallery_image_620/_images/201205/creative%20fr.jpg)](http: //www.soundandvisionmag.com/photogallery/measured-creative-hn-900-headphone)

Pomiary dźwięku w różnych częstotliwościach, część [profesjonalnej recenzji Soundvision Tech^2](http://www.soundandvisionmag.com/blog/2012/05/14/review- creative-hn-900-headphone).

Powyższy wykres tłumaczy po części niską cenę słuchawek. To straszne poszarpanie na wyższych częstotliwościach serio słychać. Nie przeszkadza przy hiphopie, ale rock, muzyka klasyczna czy żeńskie wokale brzmią źle. Wiele z moich dużo tańszych słuchawek brzmi po prostu lepiej. Zaś po wyłączeniu zasilania brzmienie jest po prostu okropne. Jak dla mnie brzmi jak stary telefon.

Tłumienie hałasu działa tylko przy niskim końcu spektrum. W samolocie jest w sam raz, ale w autobusie czy tramwaju nie robi praktycznie żadnej różnicy. Ponadto nawet tam gdzie działa, jest wyraźnie słabsze niż w Sennheiserach czy Bose (acz to już dużo większy wydatek).

Niestety moje słuchawki przyszły z wadą fabryczną. W lewej (i tylko lewej) słuchawce występuje samoistny brązowy szum. Najpewniej problem z lewym mikrofonem (tłumienie działa poprzez negowanie dźwięku rejestrowanego przez mikrofon znajdujący się w każdej słuchawce).

Teraz uwaga: Creative sprzedaje sprzęt poprzez swój sklep znajdujący się poza Polską (Creative Ireland, pod Paryżem). Z tego względu nie stosuje Polskiego prawa, w szczególności nie można im zwrócić towaru na podstawie niezgodności towaru z umową…

Napisałem więc maila w którym opisałem dokładnie problem, to że występuje z różnymi źródłami zasilania jak i dźwięku (iPod, laptop, wzmacniacz, bez źródła). Dołączyłem wszystkie możliwe dokumenty i wysłałem.

Po jakimś czasie przyszła odpowiedź. Poprosili o sprawdzenie na drugim źródle dźwięku…

Po kilku rundach uzgodniliśmy, że serio coś nie tak jest ze sprzętem. Kazali więc zwrócić się do sprzedawcy…

Kiedy doszło do nich, że towar był bezpośrednio od nich, zaczęli prosić o informacje, które już kilkukrotnie im słałem, większość zaś i tak była na fakturze (która też poszła już kilkukrotnie). Minęło pół roku od momentu sprzedaży, do momentu kiedy w końcu przyjęli sprzęt do wymiany.

Zaś z wymiany, po zaskakująco długim czasie, wrócił z tym samym numerem seryjnym i… Z identycznym szumem. Za to bez żadnego słowa wyjaśnienia. Do dziś nie wiem, czy to błąd pracownika który przerzucił sprzęt bezpośrednio ze sterty przychodzącej do wychodzącej, czy też Creative uważa, że sprzęt za 100€ może sobie szumieć. Ale już się nie dowiem, bo ani ja, ani nikt z moich bliskich nie ma siły dalej się z nimi użerać.

Dlatego nie kupujcie od Creative, o ile nie stać Was na wyrzucenie wadliwego egzemplarza i kupno kolejnego. Bo na gwarancję nie ma co liczyć. Z drugiej strony, za cenę tych dwóch egzemplarzy można już kupić coś bardziej przyzwoitego (za trzech coś serio dobrego).

Komentarze

  • home invader (2014-09-11 08:28:17): I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!
  • therx guide (2015-05-25 04:37:50): For more than 15 many years Real Bookies has pph therx successfully assisted bookies from all over the world to take wagers from a large number of players on a pay per head foundation. Our advanced bookie software and the commitment from all of our clerks, ranges people, supervisors and partners have made our own price for each head sportsbook solution among the fastest developing and most dependable bookmaking company names in the market. Word of mouth could be the number reason new 20:07 May 20 agents sign up from RealBookies, which speaks to the high quality associated with service supplied to each agents and their gamers. Upon signing up for the Realbookies family, you are going to receive your own personal assistant who will be there to answer any queries you may have regarding the company as well as how to grow your company using our pay for each head sportsbook. Joining Realbookies will make your operation become par plus level the playing click here industry with the biggest online gaming companies on earth. The gambling software you and your players will be getting is the same with the biggest on the web sportsbooks these days.