Używałeś kiedyś Traca? Albo może CVSTraca? Ten drugi stał się źródłem inspiracji dla wszystkich dzisiejszych narzędzi opartych na koncepcie Timeline. Jeśli do tej pory odpowiadałeś przecząco, to z twórczością Dr Richarda Hippa miałeś kontakt dzięki bazie SQLite. Autor tego RDBMS o największej liczbie wdrożeń na świecie odwiedził w tym tygodniu Polskę. Wykładał o tworzeniu niezawodnego oprogramowania na politechnikach w Gdańsku i Wrocławiu.

[Dr Richard Hipp i Remigiusz Modrzejewski] (http://sphere.pl/~lrem/hipp1200.jpg) (Dr Richard Hipp i Remigiusz Modrzejewski, wejście do gmachu głównego PG)

Najpierw był wykład. Dr Hipp tłumaczył przepełnionemu audytorium na czym polega tworzenie niezawodnego oprogramowania. Wyszedł od wymagań procesu DO-178B obowiązującego w tworzeniu oprogramowania dla lotnictwa. Sprowadza się on do pisania tomiszcz dokumentacji, spod których ledwie widać kod programu. Następnie zaś przedstawiał swoje pomysły jak uzyskać 90% efektu przy 10% wysiłku. Ich treść postaram się przybliżyć w następnych wpisach.

Dobre kilka minut wykładu poświęcił na tłumaczenie czemu jakość SQLite jest tak ważna. Jak się okazuje - ta baza jest wszędzie. Zaszyto ją w wielu programach, jak choćby Amarok, Gajim, Skype czy Photoshop. Jest jedyną bazą w pełni zawartą w standardowych implementacjach niektórych języków skryptowych (PHP, Tcl, chyba Python). Solaris bez SQLite w ogóle nie byłby w stanie bootować. Zaś jeśli w ogóle nie używasz komputerów, to i tak masz ją w telefonie na którym czytasz ten post (na pewno występuje w Symbianie, WebOS- ie, Windows Mobile i iPhone’ie).

Następnie Tomek Kosiak zorganizował spotkanie w trochę bardziej kameralnym gronie w siedzibie swojej firmy. Najciekawszym tematem tam poruszanym był Fossil - następny krok w zarządzaniu projektem. Jest on dla Traca tym, czym git dla svn. Wprowadza bowiem nie tylko rozproszoną kontrolę wersji, lecz również rozproszone wiki i rozproszoną bugzillę! Projekt wciąż jest mocno rozwijany, jednak już teraz warto przyjrzeć mu się z bliska (główne braki to niemożność łatwej migracji z innych systemów).

Spotkanie skończyło się spacerkiem już w cztery osoby. Największe wrażenie na widowni wywarła ilość testów jaka składa się na niezawodność SQLite. Największe wrażenie na wykładowcy wywarła ilość pracy, jaką poświęcono na budowę kościoła Mariackiego.

mgr Tomasz Kosiak i Dr Richard Hipp (mgr Tomasz Kosiak i Dr Richard Hipp, fontanna Neptuna)

Komentarze

  • Zal (2009-03-16 01:09:16): Focia lepsza, niż moje polowanie na Stallmana :D Zaczynam żałować, że sam na wykład nie wpadłem. Co do reszty - dzięki za info o Fossil. Nie interesowałem się do tej pory tą tematyką, ale wygląda, iż takie braki wiedzy należy szybko uzupełnić.
  • Remigiusz ‘lRem’ Modrzejewski (2009-03-16 01:16:40): W ogóle czym jeszcze imponuje Hipp - skromnością. Gdyby nie uwaga Tomasza, pewnie większość osób nie zorientowała się, że to on jest autorem CVSTraca. Przy rozmowie totalne zero ewangelizacji… No i mówił wprost, że jest otwarty na pomysły, chętnie przyjmie dowolne ulepszenia do fossila… I nie ma nic przeciwko, gdyby komuś się chciało portować jego kod do gita (choć przeniesienie wiki i bugzilli zabiłoby na miejscu jego projekt).
  • radmen (2009-03-16 07:58:13): O, a ja myślałem że to dopiero będzie. Jakoś zauważyłem komunikat w weekend i nie spojrzałem na datę. Szkoda, że tak późno się dowiedziałem, w sumie bym się wybrał.
  • mentos (2009-03-16 09:00:23): Następnym razem jak będziesz wiedział wcześniej o takim wykładzie to uprzedź szybciej, że jest;)
  • Remigiusz ‘lRem’ Modrzejewski (2009-03-16 09:02:57): Uprzedzę. Ale teraz to było jakoś tak zabójczo szybko - informacja się pojawiła chyba na dwa dni przed wykładem. A nie były to zbyt luźne dni :/
  • tkosiak (2009-03-16 09:24:09): Wykład był nagrywany kamerą - właśnie z myślą o tych co nie mogli lub nie zorientowali się, że warto przyjść. Jak będzie już gotowy do obejrzenia to dam znać gdzie go znaleźć. Wiem, że slide-y wziął Pan Goczyła - myślę, że mogą zostać one wykorzystane na jakichś wykładach o tworzeniu niezawodnego oprogramowania na WETI.
  • elwis (2009-03-16 09:29:21): ja niestety wówczas miałem WF :(
  • lRem (2009-03-16 12:26:15): Nawet dwoma kamerami obsługiwanymi przez wykładowców z katedry multimediów ;)
  • kselos (2009-03-27 13:49:37): Jak by ktoś chciał to zdjęcia, slajdy i opis tego co się działo we Wrocławiu na wykładzie Hippa zamieściłem dokładnie tu: http://linuxacademy.pl/wiki/An_Introduction_To_SQLite. Niestety mieliśmy lekko za mało czasu żeby zorganizować jakieś podcasty. Pozdrawiam. P.S. Dzięki za info że w sprawie przyjazdu Hippa. Jak będziecie mieć jeszcze coś podobnego dajcie znać. Ze swojej strony powiem na razie tyle że 9-10 maja 2009. Kolejna VI Sesja Linuksowa we Wrocławiu. Więcej info niebawem m.in. na www.linuxacademy.pl/
  • Remigiusz ‘lRem’ Modrzejewski (2009-03-27 14:16:03): O, to widzę, że u Was mówił na inny temat. A co do Sesji Linuksowej… Jakoś nie wierzę w dużą popularność wyjazdu 450km na taką imprezę :/