Wczoraj ogłoszone zostały zaakceptowane aplikacje na Google Summer of Code. Znalazło się wśród nich moje TclDt race. Przyjęte zostały również wszystkie inne osoby z mojego roku (III rok Informatyki na ETI PG): Krzysztof Blicharski z Tcl/Tk Printing Support oraz Anna Pawelczyk z Update Tk test system project.

Dla świata oznacza to, że już w sierpniu będzie można Dtrace oskryptowywać bezpośrednio w Tcl. Jak osoby zainteresowane technikalniami pewnie wiedzą, Dtrace jest całkiem nowym podejściem do profilowania i instrumentacji w ogóle, zaimplementowanym już od jakiegoś czasu w Solarisie i Mac OSX. Tcl zaś jest prostym językiem skryptowym, znanym głównie ze swojego (dostępnego także dla innych języków) toolkitu o krótkiej nazwie Tk. Razem daje to niemalże pewność, że tego lata zanczą się pojawiać całkiem wygodne GUI do sprawdzania ,,co w serwerze piszczy”.

Przy okazji drobne spostrzeżenie: Solaris z wewnątrz VMware jest w stanie zabić mi Linuksa. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Tutaj zaś wyznaczona empirycznie szansa, że uda się powrócić z full screena, wynosi około 50%… Korzystam z VMware server w wersji 1.0.4.56528.

Komentarze

 • Zal (2008-04-22 18:07:18):

  Witaj Remik! ;D Gratuluję akceptacji aplikacji :]

  Co do samego VMware to zauważyłem, iż u mnie (wersja ta sama, co u Ciebie) przed taką "zwiechą" pożera całą dostępną systemowi pamięć (a jest jej z 3 GiB) plus swapa ;> Po kilku minutach można jednak nawet kursorem pomachać.

 • lRem (2008-04-22 18:17:27):

  Dzięki :)

  Pamięci nie pożera, właściwie wszystko działa pięknie ślicznie, poza ekranem. Ubicie wszystkiego dookoła VMware nie pomaga, dopiero ubicie X-ów daje szanse na zobaczenie czegokolwiek.

 • Radarek (2008-04-23 13:55:16):

  A czy jest odpowiednik Dtrace pod linuksa? Albo czy planowany jest port tego narzędzia?

 • lRem (2008-04-23 21:03:41):

  Opisywałem to chyba w którymś L+, może teraz napiszę coś więcej. W każdym razie trwają prace nad mechanizmem kernel markers który pozwoli na całkiem podobną instrumentację. Czy będzie to kompatybilne z DTrace - pojęcia na ten moment nie mam. Ale pewnie i to obadam.