Wczoraj ogłoszone zostały zaakceptowane aplikacje na Google Summer of Code. Znalazło się wśród nich moje TclDt race. Przyjęte zostały również wszystkie inne osoby z mojego roku (III rok Informatyki na ETI PG): Krzysztof Blicharski z Tcl/Tk Printing Support oraz Anna Pawelczyk z Update Tk test system project.

Dla świata oznacza to, że już w sierpniu będzie można Dtrace oskryptowywać bezpośrednio w Tcl. Jak osoby zainteresowane technikalniami pewnie wiedzą, Dtrace jest całkiem nowym podejściem do profilowania i instrumentacji w ogóle, zaimplementowanym już od jakiegoś czasu w Solarisie i Mac OSX. Tcl zaś jest prostym językiem skryptowym, znanym głównie ze swojego (dostępnego także dla innych języków) toolkitu o krótkiej nazwie Tk. Razem daje to niemalże pewność, że tego lata zanczą się pojawiać całkiem wygodne GUI do sprawdzania ,,co w serwerze piszczy”.

Przy okazji drobne spostrzeżenie: Solaris z wewnątrz VMware jest w stanie zabić mi Linuksa. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Tutaj zaś wyznaczona empirycznie szansa, że uda się powrócić z full screena, wynosi około 50%… Korzystam z VMware server w wersji 1.0.4.56528.

Komentarze

 • Zal (2008-04-22 18:07:18):

  Witaj Remik! ;D Gratuluję akceptacji aplikacji :]

  Co do samego VMware to zauważyłem, iż u mnie (wersja ta sama, co u Ciebie) przed taką "zwiechą" pożera całą dostępną systemowi pamięć (a jest jej z 3 GiB) plus swapa ;> Po kilku minutach można jednak nawet kursorem pomachać.

 • lRem (2008-04-22 18:17:27):

  Dzięki :)

  Pamięci nie pożera, właściwie wszystko działa pięknie ślicznie, poza ekranem. Ubicie wszystkiego dookoła VMware nie pomaga, dopiero ubicie X-ów daje szanse na zobaczenie czegokolwiek.

 • Radarek (2008-04-23 13:55:16):

  A czy jest odpowiednik Dtrace pod linuksa? Albo czy planowany jest port tego narzędzia?

 • lRem (2008-04-23 21:03:41):

  Opisywałem to chyba w którymś L+, może teraz napiszę coś więcej. W każdym razie trwają prace nad mechanizmem kernel markers który pozwoli na całkiem podobną instrumentację. Czy będzie to kompatybilne z DTrace - pojęcia na ten moment nie mam. Ale pewnie i to obadam.

 • jazz-standards.com (2014-08-11 04:30:54):

  Hi, I check your new stuff on a regular basis.

  Your story-telling style is witty, keep doing what you’re doing!

 • easy way to gain Instagram followers (2014-08-12 18:27:42):

  Hello there, I found your site by means of Google even as looking for
  a related matter, your site got here up, it appears to be like good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply changed into alert to your blog via Google,
  and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will be grateful should you continue this in future.
  A lot of other people can be benefited from your writing.

  Cheers!